Foto: Backtrack.com

Mäkelä på listen over verdens ti beste dirigenter!

Hvilket orkester er verdens beste? Hvem er den største dirigenten? Alle har sine egne oppfatninger, basert på egne erfaringer. Men hva skjer hvis du spør et panel av verdens ledende klassiske musikk-kritikere? Nettsiden Bachtrack.com gjorde det i 2015 og bestemte seg nylig for å gjenta øvelsen. De ba 15 kritikere fra 11 land om å nominere de ti beste orkestre og dirigenter.

Listen over de beste orkestrene inneholder ikke så mange overraskelser. Berlinfilharmonikerne tar førsteplassen som verdens beste orkester, som det gjorde i 2015. Andre orkestre på listen er Royal Concertgebouw Orchestra og Chicago Symphony Orchestra, begge to Klaus Mäkeläs neste utfordringer som sjefsdirigent. London Symphony Orchestra, der Oslo-filharmoniens tidligere solobratijst Eivind Ringstad nå er solobratisj, er også blant de ti beste. Dessverre er ikke Oslo-filharmonien blant de ti på topp.

Men det er vår egen sjefsdirigent, Klaus Mäkelä! Han inntar 9. plassen. Det er jo rett og slett utrolig imponerende, når man tar i betraktning hans lave alder og korte erfaring, sammenliknet med de fleste andre på denne listen. Kirill Petrenko, sjefsdirigent for Berlinefilharmonikerne, topper avstemningen.

Det er jo fascinerende å se at verdens beste kritikere plasserer «gamle løver» som Riccardo Muti  (82) og Herbert Blomsted (96!) høyt på listen. Det er klart de to er store dirigenter, men kanskje får de stemmer i 2023 for «lang og tro tjeneste», også.

Kilde: https://bachtrack.com/

 

Bjørn Petter Ulvær

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Få alltid siste nytt!

Abonner på vårt nyhetsbrev

og du vil få beskjed om nyheter, kommende arrangementer og andre tilbud til våre medlemmer. 

Få alltid siste nytt!

Abonner på vårt nyhetsbrev

og du vil få beskjed om nyheter, kommende arrangementer og gode tilbud.